Taksilerde zamlı tarife başlıyor

Pazartesi günü yapılan UKOME toplantısında toplu ulaşıma yüzde 18, taksi, minibüs, okul servislerine yüzde 28.09 oranında zam yapıldı. Ticari taksiler için taksimetre tarife ayarlamaları gece yarısından itibaren başladı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, taksimetre tarifesi değişikliğinden sonra şoförlerin yevmiyelerinde de artışlar bekleniyor. Yarım gün için 1000 lira olan yevmiyelerin 1250 lira civarlarına yükselmesi tam gün için de ortalama olarak 2500 lira olması bekleniyor.

HANGİ MESAFE NE KADAR OLUYOR?

Sarı taksilerde açılış 24,55 lira, kilometre başına 17,62 lira, indi-bindi 90 lira oldu. Turkuaz taksilerde açılış 28,24 lira, kilometre başına 20,25 lira, indi-bindi 102,5 lira oldu. VIP taksilerde açılış 41,74 lira, kilometre başına 32,5 lira, indi-bindi 153,7 lira oldu. 8+1 taksilerde açılış 31,92 lira, kilometre başına 22,90 lira, indi-bindi 115,3 lira oldu. 8+1 taksilerin tarifeleri sarı taksilerle eşitlendi.

TAKSİLERİN MASRAFLARI YÜKSELDİ

Ticari taksiler her ay 2 defa bakıma giriyor. Ağır bakımları yılda 2 defa yapılıyor. Trafik sigortası fiyatları normal otomobillerin neredeyse 5 katı daha yüksek ve kusurlu olarak kazaya karışırlarsa bu tutar artıyor. Araçların arızaları halinde yüksek masraflar çıkıyor ve araç çalışmadığı için yevmiye işlemiyor. Yazlık, kışlık lastikleri her yıl değişiyor. Taksimetre ayar ücreti yüksekliğinden plaka sahipleri ve kiracılar şikayetçi oluyor. Taksiler her yıl muayeneye giriyor. Taksi şoförleri SGK primlerini kendileri ödüyor. Yakıt fiyatları yüksek olduğu için müşteri aramaya çıkan taksi boşa yakıt harcıyor ve bunu da şoför kazancından vermek zorunda kalıyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir