1 kg kaybetmek için kaç adım atmanız gerekiyor?

Yaygın bir inanış, her gün 10.000 adım atmanız gerektiğidir. Sağlıklı kalmak için günde kaç adım atmalısınız? Kilo vermek için ne kadar yürümeniz gerekiyor?

Kilo vermek için günde kaç adım atmalısınız?

Günlük yürüyüş fiziksel bir aktivitedir, dolayısıyla metabolizmayı geliştirir, yağ yakım hızını hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Ancak yalnız yürümenin kilo vermenize yardımcı olmayacağını unutmamalısınız. Düzenli yürüyüşler, enerji eksikliği ve vücudun yeterli hidrasyonu ile desteklenmelidir.
Kilo vermek için ne kadar ve nasıl yürümeli?
Kilo vermek için günde kaç adım atmanız gerektiği bireysel bir sorudur; bu, vücuda bağlıdır ve elbette, aktivite düzeyi ne kadar yüksek olursa, faydalar da o kadar büyük olur. Yürümenin sadece miktarına değil, süresine ve yoğunluğuna da dikkat etmelisiniz.

1 kg kilo vermek için kaç adım atmanız gerekir?
Kilo verme süreci cinsiyete, yaşa, fiziksel kondisyona ve yürüyüş türüne bağlıdır. Yağ yakma hızı yürüme hızına bağlıdır, yürüme türü (örneğin batonla yürümek ya da yokuş yukarı yürümek) kilo verme süreçleri üzerinde farklı etkiler yaratabilir.

Bir adımın 0,04 kcal yaktığına inanılıyor ki bu biraz gibi görünüyor. Ancak 10.000 adımla 400-500 kcal kaybedebilirsiniz ki bu kulağa çok daha iyi geliyor. Bu, tam bir porsiyon yemeğin içerdiği kalori miktarıdır. Ve bir hafta boyunca her gün 10.000 adım atarsanız 2.800-3.500 kcal yakabilirsiniz ki bu oldukça fazla.

Uzmanların hesapladığı gibi, bir kg kilo vermek için yaklaşık 7000 kcal kaybetmeniz gerekiyor . Yani bir kilogram vücut ağırlığını kaybetmek için 2 hafta boyunca her gün 10.000 adım atmanız gerekir . Veya bu süreci hızlandırmak için bir hafta boyunca her gün 20.000 adım atabilirsiniz.

Biraz sıkıcı gelebilir ama hedefe değil sürece odaklanın. Ayrıca harcadığınızdan daha fazla kalori tüketmemek için sağlıklı ve dengeli beslenmeyi de unutmayın. Fast food yerken her gün 20.000 adım yürümek kilo vermenize yardımcı olmaz.

1 kg kaybetmek için günde kaç kilometre yürümek gerekir?

10.000 adım kaç kilometreye eşittir? Spesifik değer, adımların uzunluğuna bağlıdır; 5.000 adım atan kadınların yaklaşık 3 km, erkeklerin ise 3,75 km mesafe kat ettiğine inanılmaktadır. Yani 10.000 adım kadınlar için 6 km, erkekler için 7,5 km’dir – bu, kadın ve erkeklerin ağırlığı 1 kg azaltmak için 2 hafta boyunca günlük olarak yürümesi gereken miktardır.

Nasıl daha fazla yürüyebilirsiniz, kendinizi yürümeye nasıl motive edebilirsiniz?

İşe giderken veya eve dönerken asansöre binmek yerine merdivenleri yürüyerek çıkmaya çalışın.
Arabanızı daha az kullanın; mümkünse işe araba veya toplu taşıma kullanmak yerine yürüyerek gitmeyi deneyin. Küçük alışverişlere giderken de arabanızı bırakıp yürüyün. Arabayla gitmeniz gerekiyorsa, girişten uzağa park edin, arabanızı park yerinin sonuna bırakın ve seçtiğiniz mağazaya doğru yürüyün.
Evde veya iş yerinde sık sık telefonla konuşuyorsanız, bu zamanı masanızda veya kanepenizde geçirmek yerine ofis, koridor ve odalarda dolaşmaya başlayın.
Attığınız adım sayısını takip etmeye başlayın; hiçbir şey sayılar kadar motive edici olamaz. Bir adımsayar satın alın veya telefonunuza özel bir uygulama indirin. Atmak istediğiniz adım sayısı için bir hedef belirleyin ve her gün önceki rekorunuzu kırmaya çalışın. bu yönde çalışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir