Araştırmalar İnsan Yaşını Tersine Çevirmenin “Biyolojik Olarak İmkansız” Olabileceğini Söyledi!

Biliyorsunuz ki eski zamanlardan beri ‘Yaşlanmayı tersine çevirebilmek mümkün mü?’ sorusunun cevabı aranıyor. Yapılan yeni bir çalışma, insan yaşını tersine çevirmenin ‘biyolojik olarak imkansız’ olabileceğini öne sürdü. Gelin detayları birlikte inceleyelim ?

Kaynak: https://www.independent.co.uk/news/sc…

Yapılan araştırmalar, yaşlanmanın ardındaki biyolojik sürecin potansiyel olarak durdurulabileceğini ancak tamamen tersine çevrilemeyeceğini öne sürüyor.

Bu konu üzerine çalışan araştırmacılar, insanlarda yaşlanmayı tersine çevirmenin mümkün olup olmadığını değerlendirmek için yapay zeka ve makine öğrenimi araçlarını kullandılar.

BioRxiv’de bir ön baskı olarak yayınlanan araştırma, yaşlanmada “esneklik” adı verilen önemli bir bileşeni değerlendirdi.

Bilim adamları, yaşla birlikte bir organizmada kaybolan biyolojik bilgilere ışık tutan tBA (termodinamik biyolojik yaş) adlı bir faktörü değerlendirdiler. İnsanlar yaşlanmalarıyla doğru orantılı olarak tBA da artıyor. TBA arttıkça da esneklik azalıyor; kronik hastalık ve ölüm riski artıyor.

Çalışmanın ortak yazarlarından Peter Fedichev, bir haber bültenine şunları söyledi:

‘Ölçümlerimize göre, esneklik kaybı gösteren insanların sayısı katlanarak artıyor ve her sekiz yılda bir ikiye katlanıyor.’

Araştırmacılar, bu değişimin geri döndürülemez olduğunu söyleyerek, yaşlanmayı tersine çevirme olasılıkları üzerinde ciddi kısıtlamalar getirebileceğini de sözlerine ekledi.

Çalışmalar, yaşlanmanın bir organizmada farklı düzeylerde kendini gösteren karmaşık bir süreç olduğunu gösterdi.

Yıllar boyunca araştırmacılar, bireylerin biyolojik yaşlarını ve ölüm risklerini tahmin etmek için DNA modifikasyonları gibi biyomedikal verileri değerlendirebilen birkaç biyolojik yaşlanma modeli geliştirdiler. Ancak bu faktörler ile biyolojik yaşlanma arasındaki kesin bağlantı tam olarak anlaşılamadı.

Araştırmacılar, esneklik kaybının geri döndürülemez bir termodinamik değişimin yönlendirdiği bir süreç olarak değerlendirildiğini söyledi.

Son araştırmalar, farelerde potansiyel yaşı tersine çevirdiğini gösterse de, Dr. Fedichev, durumun insanlar için farklı olabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir